| Processor | Intel Core i9-13900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch UHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics | |
| OS | Pop OS 22.04 LTS | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 500GB SSD | |
| Battery | 8 cell 99Wh Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | System76 Bonobo WS 17 |
|---|---|
| Model | Bonobo WS 17 |
| Price | Tk 369,490 |
| Brand | System76 |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | UHD Matte Finish, 144Hz display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels (16:9 aspect ratio) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.98 x 15.59 x 10.95 (24.9 x 396 x 278 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 7.25 lbs (3.29 kg) |
| Body Build | Light, durable aluminum chassis |
| Body Color | Black |
| Operating System | Pop OS 22.04 LTS |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13900HX |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB SSD |
| Graphics Memory | 12GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 8 cell 99Wh battery |
| Battery Backup | Up to 12 Hours |
| Audio | Internal Speakers, 2-in-1 Audio Jack (Headphone / Microphone), 1 x Microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Internal Speakers, 2-in-1 Audio Jack (Headphone / Microphone), 2-in-1 Audio Jack (Microphone / S/PDIF) |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Multi-Color Backlit Chiclet US QWERTY Keyboard |
This laptop has a solid build and doesn't feel cheap. I'm pleased
Display: 16.0 inch NVIDIA G-SYNC Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16 GB LP-DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion (80 Whr) with Alienware Battery Defender technology Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 inches 4K UHD HDR1000 Mini LED Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Pro 64-Bit
Battery: 4 cell (82Whr) Li-Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →